Pravidla společenského chování na svatbách. Díl 1 - Správně zvolené oblečení.

Vážení prátelé,

často se setkáváme s dotazy ze strany nevěst, ale i svatebčanů, zda jim můžeme poradit s usazením hostů u svatební tabule, s řazením aut ve svatební koloně, ale i třeba s tím, zda se hodí takový, či jiný rozparek na sukni apod.

Právě proto jsme se rozhodli oslovit odborníky na tato témata a společně se svatební agenturou Romatique vám náš server VšeProSvatby.cz přináší seriál na téma svatební etikety a společenského chování.

Věříme, že zde naleznete odpovědi na svoje otázky a pokud ne, neváhejte nám napsat nebo své otázky vložte do komentářů pod článkem. Společně s odborníky z agentury Romantique vám určitě rádi odpovíme a poradíme.

Společenské oblečení, dresscode, jak se vyznat v různých názvech?

Ať už novomanželé pojmou svou svatbu jak uznají za vhodné, je svatební obřad a oddání novomanželů považováno vždy a za každých okolností za společenskou událost. Proto by pro tento akt měla platit určitá pravidla a zvoleno by mělo být vhodné společenské oblečení podle formy události, místa konání, složení hostů atp. Mnoho starostí Vám může ušetřit informace (tzv.dresscode) uvedená na svatebním oznámení či pozvánce. Tento tzv. "dresscode" by měl uvádět ženich s nevěstou. Jde vlastně o informaci s doporučeným, či požadovaným typem oblečení na celý den "D" či jeho část.

A jaké známe základní styly oblečení?

Evening dress - jedná se o velmi formální oblečení, černý frak s hedvábnými klopami v kombinaci s bílou košilí, vestou a motýlkem. Ponožky a boty musí být vždy černé. Jako doplněk může být černý cylindr a bílé rukavice. Dáma si v tomto případě oblékne velkou společenskou toaletu.

Dinner jacket - černý smoking s klopami potaženými lesklým hedvábím, světlá košile a černý motýlek. Boty a ponožky opět samozřejmě černé.

Morning dress - žaketový oblek - tímto je myšlený jednořadový přiléhavý kabát s délkou ke kolenům, přední díly kabátu jsou oblé a zužují se k zadnímu dílu. Kalhoty by měly být proužkaté a bez manžet. Boty a ponožky opět černé a jako doplněk se nosí cylindr nebo klobouk.

Creative black tie - v tomto případě je možno obléci módní trendy ve večerním oblečení a to zejména dámy. Pánové by měli zůstat u smokingu, ale mohou obléci i barevnou košili.

Semi-formal - tento výraz nám spíše doporučuje, že při dané příležitosti není vhodné velké večerní šaty nebo smokung, že je vhodnější pro dámu elegantní kostýmek nebo koktejlové šaty a pro pána světlejší oblek.

Lounge suite - při této příležitosti by si dáma měla obléci tmavší kostýmek nebo večerní šaty a pán večerní oblek.

Smart casual - jedná se o neformální, elegantní oblečení, které by němělo působit příliš slavnostně, spíše by mělo vypadat pohodlně a mladě. Pánům bychom doporučili košili s rozhalenkou nebo rolák a dámy by si při této příležitosti měly obléci sukni s halenkou nebo kostýmek.

Business attire - toto je oblečení vhodné pro obchodní či úřadní jednání. Tady bychom doporučili pro pány kalhoty a sako s košilí a kravatou, pro dámy kostýmek nebo šaty.

Informal - v tomto případě se jedná o zcela neformální oblečení. Při této příležitosti se více hodí sportovní oblečení, jsou vhodné i džíny a tričko.

Nyní už víte jak na pozvánce jednoduše doporučit hostům typ oblečení, které na svém obřadu či oslavě očekáváte. Na další tipy z oblasti etikety se můžete těšit v následujících dílech seriálu.

 

02.11.2011, Redakční tým
Další články autora

Anketa

Koho pověříte přípravou vaší svatby?