Pravidla společenského chování na svatbách. Díl 2. Svatební oznámení a obřad

Jedním z prvních a velmi důležitých kroků při přípravách svatebního dne je sestavení seznamu svatebních hostů, jejich obeslání, pozvání a samozřejmě i doprava na místo svatebního obřadu. A právě těmito tématy bychom se chtěli zaobírat v dnešním dílu.

Svatební oznámení je třeba rozeslat zhruba 3 – 4 týdny před svatbou.

Hostům, které bychom rádi viděli i u svatebního stolu je nutno oznámení spolu s kartičkou, či pozvánkou zaslat ještě s větším předstihem, aby měli na přípravu dostatek času.

V případě, že zveme hosta na svatbu je samozřejmě zván i jeho partner.

V současné době není výjimkou, že součástí svatebního oznámení bývá seznam svatebních darů, tzv. wedding list. Tento může být dvojího druhu. První je klasický, kdy pověříme jednoho z přátel, jenž se nám postará o to, aby se nesešly stejné dary. Druhá a dnešní době více odpovídající varianta je Wedding list, nebo i tzv.“Wish list“ v elektronické podobě. Tyto najdete např. na stránkách svatební agentury www.romantique.cz. Díky tomuto "Svatebnímu asistentovi" bude vaše svatba v klidu. Při organizaci svatby pak na nic nezapomenete. Tento vám pomůže hlídat váš rozpočet i rozesílání svatebních oznámení a dokonce si zde můžete uspořádat usazení hostů u svatební tabule, naplánovat firmy dodavatelů k oslovení a především vždy a v každou denní i noční dobu budete mít přehled o tom v jaké fázi příprav se nacházíte. 

Abychom se ale vrátili ke svatebním darům. Tyto se nepředávají u obřadu, ale až při nebo po hostině kde je obyčejně za tímto účelem pro ně připravené místo. 

Většina nevěst asi největší pozornost věnuje výběru šatů, je to přece její velký den, kdy chce být pro svého vyvoleného tou nejkrásnější. Obvyklá barva šatů je bílá nebo champagne. Vdává-li se žena podruhé barva šatů by měla být krémová nebo postačí i kostýmek.

Bývá tradicí, že ženich by nevěstu oblečenou do svatebních šatů měl vidět až ve svatební den, tudíž by nevěsta měla jít vybírat šaty s maminkou, kamarádkou nebo s asistentkou z vybrané svatební agentury. Další tradicí je, že by nevěsta ve svatební den měla mít na sobě něco nového, něco půjčeného a něco modrého.

Oblečení ostatních svatebních hostů by se mělo volit podle stylu svatby a to nejlépe tak, že na svatebních pozvánkách se objeví informace o tzv. „dress code“. O tomto pravidle můžete najít podrobný článek v předešlém díle našeho seriálu.

V případě, že by se jednalo o klasickou svatbu, tak pánové by si měli obléci světlý nebo i tmavý oblek a dámy světlé šaty nebo kostýmek. Při večerní oslavě se mohou samozřejmě převléci do pohodlnějšího oblečení.

Dalším důležitým bodem při přípravách svatby jsou snubní prstýnky. Ty by měli snoubenci vybírat společně, ale o platbu by se měl postarat ženich. To samé platí i pro svatební kytici. Zároveň se svatební kyticí pro nevěstu by ženich měl objednat a také ve svatební den vyzvednout kytičky pro maminky, družičky a svědkyně a dále také myrty pro svatební hosty a květinu na auto, které poveze nevěstu. Samozřejmě je možné a efektivnější, když se i o toto postará svatební koordinátorka či svatební agentura. 

A je tady den „D“.

Obvyklé místo kde se svatebčané před obřadem scházejí je bydliště nevěsty. Svatebčany vítá otec nevěsty a maminka se stará o malé občerstvení.

Hostům se připevňují myrty na šaty a zdobí se auta bílými stuhami. Ptáte se jaké je řazení aut ve svatební koloně? Do prvních aut svatební kolony nasedají hosté, dále svědkové a družičky, poté otec ženicha s maminkou nevěsty, pak ženich se svojí maminkou a jako poslední odjíždí nevěsta s tatínkem.

A nyní se již přiblížila nejpodstatnější část celého dne, a to samotný obřad.

V čele svatebního průvodu jde ženich se svou maminkou, následuje maminka nevěsty a tatínek ženicha, poté ostatní hosté a dále svědci a nakonec jde nevěsta, kterou vede tatínek.

Na konci obřadu je na řadě první novomanželský polibek, pak přípitek s oddávajícím a rodiči, poté blahopřání svatebčanů, případně focení a odjezd, nebo odchod ke svatebnímu stolu. 

A právě o usazení hostů u svatebního stolu i více informací naleznete v dalším pokračování našeho seriálu „Pravidla společenského chování a etikety na svatbách“ 

17.11.2011, Redakční tým
Další články autora

Anketa

Koho pověříte přípravou vaší svatby?