Pravidla společenského chování na svatbě. Díl 3. Zasedací pořádek na svatbě

Restaurace, hotely, nebo penziony pro svatební hostinu by jste si měli rezervovat s dostatečným předstihem. 

Hostinu můžete uspořádat v restauraci či hotelu, ale také ji můžete pojmout jako zahradní slavnost, se kterou Vám může pomoci zkušená cateringová společnost. Průběh a podrobnosti oslavy je třeba dohodnout, aby jste se ujistili zda možnosti dané restaurace vyhovují Vašim představám. V případě, že by hostina probíhala ve venkovních prostorách, měli by jste se také zajímat o to, zda je možná tzv. mokrá varianta a to pro případ, že by Vám počasí nepřálo.

Na svatební hostinu od místa obřadu odjíždějí ti hosté, kteří byli pozváni ke svatebnímu stolu. V dnešní době není ojedinělé, že je na svatební oběd zvána rodina a svědci a na večerní oslavu přicházejí přátelé a kolegové. Po příchodu do restaurace novomanžele přivítá personál jedním ze svatebních rituálů, a to rozbitím talíře, jehož střepy štěstí společnými silami ženich s nevěstou zametou.

A teď už nic nebrání tomu, aby svatebčané usedli k slavnostní svatební tabuli.

Všeobecně se doporučuje připravit si předem zasedací pořadek u svatebního stolu. Tento zasedací pořádek spolu s kartičkami se jmény, které jsou umístěny na svatební tabuli pak ušetří hodně času a předevší vše vypadá profesionálně. Hosté si pak bez zbytečných zmatků mohou najít každý své místo. Jmenovky a zasedací pořádek na svatební hostině pak bývají ve stejném stylu jako svatební oznámení i svatební menu. Odborníky na výrobu svatebních oznámení i všech tiskovin naleznete také na našem serveru www.vseprosvatby.cz

Jaký tvar svatební tabule a jak k ní usadit vaše hosty Vám ukážeme na následujících obrázcích.

A už přichází chvíle, kdy se všichni těší na svatební menu. Slavnostní oběd začíná přípitkem, který obvykle pronášejí tatínkové nebo svědci. Pak následuje předkrm a po něm přichází další ze svatebních rituálů, a to polévka, kterou novomanželé svázáni ubrusem k sobě jedí z jednoho talíře, a aby to neměli tak jednoduché,  polévku jedí děravou lžící.

Po hlavním chodu přijde na řadu dort. Svatební dort by měli novomanželé společně rozkrájet a sami servírovat hostům.

Dalším rituálem je házení svatební kytice. Nevěsta se otočí zády k svobodným dívkám a hodí mezi ně kytici. Ta dívka, která kytici chytí, by se měla do roka vdát. Ještě než začne samotná oslava, rozbalují se dárky a čtou se svatební blahopřání.

Zábavu obvykle otevírá sólo pro nevěstu a ženicha a po něm novomanželé tančí s rodiči svého protějšku a pak se svými rodiči.

Pro večerní oslavu mívají novomanželé připravené různé hry pro zpestření zábavy. Například vydražení podvazku nevěsty nebo hra, při které nevěsta se zavázanýma očima poznává svého ženicha podle nohou. Při odchodu hosté dostávají jako poděkování výslužku, do které se dává kousek svatebního dortu, cukroví a svatební koláčky. Výslužku se sluší dát také kolegům v práci, matrikářce, oddávajícímu, fotografovi, hudebníkům a dalších těm, kdo Vám s přípravami pomáhal. Místo výslužky mohou novomanželé pro hosty připravit lahve vína či šampaňského se speciálně tištěnou etiketou s jejich jmény a datem svatby.

17.12.2011, Redakční tým
Další články autora

Fotogalerie

Anketa

Koho pověříte přípravou vaší svatby?